Till innehållet på sidan
Hem/>/>
29 april 2026

Premiär för ny familjeattraktion på Daftöland

Den 14 maj slår Daftöland åter upp portarna för en ny säsong fylld av äventyr, skratt och upplevelser. I år möts gästerna av en rykande färsk nyhet. Det är åkattraktionen Mareld, som blir parkens senaste tillskott och som bjuder på en snurrande upplevelse för hela familjen.

I Mareld sitter upp till 12 personer tillsammans i en “kokande gryta” som snurrar över en eld. Attraktionen riktar sig till både stora och små, från 4 år och minst 100 cm, och är framtagen för att skapa gemensamma upplevelser för hela familjen.

– Det är alltid lika kul med en ny attraktion, men det som gör Mareld extra härlig är att den verkligen passar alla. Här kan hela familjen åka tillsammans och det tror jag kommer bli väldigt uppskattat, säger Lena Kempe, VD på Daftö Resort.

Mareld blir parkens trettonde attraktion sedan starten 2011 och är strategiskt placerad i ett område mellan åkattraktioner. Satsningen är en del av Daftölands långsiktiga arbete med att utveckla upplevelserna i parken.

– Vi jobbar hela tiden med att utveckla parken och skapa ännu mer rörelse och liv. Att ersätta “döda ting” med attraktioner är ett sätt att maximera upplevelsen för våra gäster, säger Lena Kempe.

Investeringen i Mareld uppgår till 2,5 miljoner kronor och markerar ytterligare ett steg i parkens utveckling som en komplett destination med attraktioner, lekaktiviteter, spel, mat och egen teater. Daftöland fortsätter således att stärka sin position som en familjedestination med fokus på gemensamma upplevelser, lekfullhet och ständig utveckling.

Till toppen på sidan