Till innehållet på sidan
Hem/>/>
Göra

Semester med hund på Daftö

Ta med hunden på semester

Alla ska med – för till Daftö får du gärna ta med hunden! Upplev naturen, nya platser och hitta på roliga aktiviteter tillsammans. Här finns mycket att uppleva för hela familjen och där hunden trivs. På denna sida finns information som kan vara värdefull för dig som reser med hund.

Boende för dig och din fyrbenta vän

På Daftö Resort kan du välja vart du vill bo tillsammans med hunden. Här kan du bo i stuga, campingtomt med husvagn, husbil eller tält, du kan också lägga till med båten i gästhamnen. Om du vill bo i stuga har vi flera områden att erbjuda där hundar är välkomna - Solhöjden, Piratbyn, Saltbyn och Krutbyn. Bocka i att du har med dig hunden vid bokning, så finns hundskål, påse och hundben på plats i stugan. Vill du bo nära stranden eller kanske nära restaurangerna? 

Hundbad - Hundvänlig badstrand

Självklart ska hunden vara med och bada! Under sommaren när det är som varmast kan det vara skönt för hunden att kunna svalka sig i vattnet. Hunden får inte vistas i poolområdet eller på badstranden men det finns en strand för hunden bortanför bryggbastun i Norrviken, där hunden kan bestämma sitt eget tempo i vattnet.

Vandring och stora grönområden

Daftö är omgiven av vacker natur med gott om härliga promenadstigar. För dig som vill vandra med hund finns det flera korta och långa vandringsleder för dig och din hund. En kortare vandringsled värd att utforska är Kaparleden, som har flera äventyrliga stopp längs vägen. En längre vandringsled vi rekommenderar är Naturleden där du kan uppleva strand, hav och skog i härlig kombination.

Hundvänliga boenden på Daftö

Aerial view of a cluster of white cabins with red roofs on a rocky, tree-covered hillside.

Stuga med hund

Vi har flera stugtyper som tillåter husdjur. Välj mellan Solhöjden, Piratbyn, Saltbyn eller Krutbyn.

Se alla stugor
A pirate flag flies at a green campsite with a caravan in the background.

Camping med hund

Bo på en av våra campingtomter med husvagn, husbil eller tält.

Se campingtomter
Multiple boats docked at a pier with people walking on it, set against blue water and green foliage.

Båt med hund

Ta med hunden på båtturen och lägg till i vår gästhamn.

Upptäck vår gästhamn
Till toppen på sidan